A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın aday kadrosu açıklandı

Türkiye Voleybol Federsayonu, bu yıl hayli ağır bir periyot geçirecek A Ulusal Bayan Voleybol Ekibi’nin aday takımını duyurdu.

Federasyondan yapılan açıklamaya nazaran, ulusallar bu yıl FIVB Voleybol Milletler Ligi, Tokyo Olimpiyat Oyunları ve CEV Avrupa Şampiyonası’nda uzunluk gösterecek.

Türkiye, 25 Mayıs-25 Haziran tarihlerinde düzenlenecek Voleybol Milletler Ligi’nde ABD, Almanya, Belçika, Brezilya, Çin, Dominik Cumhuriyeti, Güney Kore, Hollanda, İtalya, Japonya, Kanada, Polonya, Rusya, Sırbistan ve Tayland’la karşılaşacak.

A Ulusal Bayan Voleybol Ekibi, 23 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde Tokyo’da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları’nın B Kümesi’nde Çin, ABD, Arjantin, İtalya ve Rusya ile çaba edecek.

Ulusallar, son olarak 19 Ağustos-5 Eylül tarihlerinde Sırbistan, Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’ın ortaklaşa düzenleyeceği 2021 CEV Avrupa Şampiyonası’na katılacak.

GENİŞ TAKIM AÇIKLANDI

Başantrenör Giovanni Guidetti idaresindeki A Ulusal Bayan Grubu’nun aday takımı için iki başka oyuncu kümesi açıklandı.

Buna nazaran 1. kümede bulunan voleybolcular turnuvalara katılırken, 2. kümede bulunan sportmenler idmanlara İstanbul’da devam edip, gereksinim olması durumunda ulusal ekibe davet edilecek.

Ulusal ekip aday takımında şu atletler bulunuyor:

1. küme takım:

Pasörler: Naz Aydemir Akyol (Fenerbahçe Opet), Cansu Özbay (VakıfBank), Buse Ünal (Nilüfer Belediyespor).

Pasör çaprazları: Meryem Boz (Aydın Büyükşehir Belediyespor), Ebrar Karakurt (Türk Hava Yolları), Tutku Burcu Yüzgenç (Karayolları).

Smaçörler: Hande Baladın, Fatma Yıldırım, Saliha Şahin (Eczacıbaşı VitrA), Meliha İsmailoğlu, Tuğba Şenoğlu (VakıfBank), Şeyma Ercan (Türk Hava Yolları).

Orta oyuncular: Eda Fazilet Dündar (Fenerbahçe Opet), Zehra Güneş, Kübra Akman (VakıfBank), Aslı Kalaç (Türk Hava Yolları), Yasemin Güveli (Eczacıbaşı VitrA).

Liberolar: Simge Aköz (Eczacıbaşı VitrA), Ayça Aykaç (VakıfBank).

2. küme takım:

Pasörler: Elif Şahin (Eczacıbaşı VitrA), Buket Gülübay (Sistem9 Yeşilyurt).

Pasör çaprazları: Yağmur Karaoğlu (İlbank), Pelin Eroktay (Eczacıbaşı VitrA).

Smaçörler: Birincinin Aydın (Galatasaray HDI Sigorta), Derya Cebecioğlu (Sistem9 Yeşilyurt), İpar Özay Kurt (Fenerbahçe Opet), Ezgi Akyaldız (Karayolları), Yaprak Erkek (İlbank).

Orta oyuncular: Ayçin Akyol (Karayolları), Yasemin Yıldırım (Nilüfer Belediyespor), Büşra Şahin (Türk Hava Yolları), Beliz Başkır (Fenerbahçe Opet).

Liberolar: Dilek Kınık (Kuzeyboru), Eylül Akarçeşme (Aydın Büyükşehir Belediyespor), Gülce Güçtekin (Fenerbahçe Opet).